Chapter 06, Problem 099 A block with a mass of 11 kg is at rest on a horizontal
ID: 2037631 • Letter: C
Question
Chapter 06, Problem 099 A block with a mass of 11 kg is at rest on a horizontal table. The coefficient of static friction between block and table is 0.28. (a) What is the magnitude of the horizontal force that will put the block on the verge of moving? b What is the magnitude of a force acting upward 63° from the horizontal that ill put the lock on the erge of moving? (c) If the force acts downward at 63 from the horizontal, how large can its magnitude be without causing the block to slide? Units N (a) Number (b) Number (c) Number 3 Units N Units NExplanation / Answer
mass of the block, m=11 kg
us=0.28
a)
horizontal force, F=us*N
F=us*m*g
F=0.28*11*9.8
F=30.184 N
b)
when the force F acts in upward direction
F=u*m*g/(cos(theta)+u*sin(theta)
=0.28*11*9.8/(cos(60) + 0.28*sin(60))
=40.65 N
c)
when the force F acts in downward direction
F=u*m*g/(cos(theta)-u*sin(theta)
=0.28*11*9.8/(cos(60) - 0.28*sin(60))
=117.21 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.