Chapter 04, Problem 058 A rotating fan completes 1160 revolutions every minute.
ID: 1418929 • Letter: C
Question
Chapter 04, Problem 058 A rotating fan completes 1160 revolutions every minute. Consider the tip of a blade, at a radius of 17.0 cm. (a) Through what distance does the tip move in one revolution? What are (b) the tip's speed and (c) the magnitude of its acceleration? (d) What is the period of the motion? Number (a) Number Units -, Units (b) Number (c) Number Units (d) Number Units Answer * 1: the tolerance is +/-2% Answer * 2: the tolerance is +/-2% Answer 3: the tolerance is +/-2% Answer * 4: the tolerance is +/-2% Question Attempts: 0 of 5 used DeltEndExplanation / Answer
angular speed w= 1160 rev / min
= 1160 * 2*pi rad / 60 s = 121.413 rad/s
radius r = 17 cm = 0.17 m
(a). distance moved in one revolution S = 2*pi*r = 2*3.14*0.17
=1.0676 m
(b)tip's.Speed v = r w = 0.17*121.413
= 20.64 m / s
(c).Magnitude of the accleration a = v^ 2/ r =( 20.64 )^2/0.17
= 2506 m / s^ 2
(d).Period T = 2*pi/ w
= 2*3.14i / 121.413
= 0.052 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.