A submarine with a total outer area of 2,100 m 2 is at a depth of 64.0 m below o
ID: 2038199 • Letter: A
Question
A submarine with a total outer area of 2,100 m2 is at a depth of 64.0 m below ocean surface. The weight density of ocean water is 10,100 N/m3. The pressure due to water at that depth is
a. 610 kPa
b. 566 kPa
c. 10,100 Pa
d. 646 kPa
e. 86.0 kPa
A submarine with a total outer area of 2,100 m2 is at a depth of 64.0 m below ocean surface. The weight density of ocean water is 10,100 N/m3. The total (absolute) pressure (i.e., including pressure due to the air column above the surface) at that depth is
a. 187 kPa
b. 667 kPa
c. 747 kPa
d. 711 kPa
e. 172 kPa
Explanation / Answer
Part A
Pressure due to water at depth is given by:
P1 = rho*g*h
h = 64.0 m
rho*g = weight density = 10100 N/m^3
So,
P1 = 10100*64 = 646400 N/m^2
1 Pa = 1 N/m^2
P1 = 646.4 kPa
Correct option is D.
Part 2
Absolute pressure = Patm + P1
Patm = 1.013*10^5 Pa
Absolute pressure = 1.013*10^5 + 646400 = 747700 Pa
Absolute pressure = 747.7 kPa
Correct option is C.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.