air glass X2 Light with a frequency of 4.5x1014 Hz is travelling through glass a
ID: 2038964 • Letter: A
Question
air glass X2 Light with a frequency of 4.5x1014 Hz is travelling through glass and strikes a glass/air interface as shown above. Angle Xi is 27.0o to the normal. Some of the light emerges from the glass and some is reflected back into the glass. If the index of refraction for this glass is 1.65, what is the value of angle X3? Submit Answer Tries 0/99 What is the value of angle X2? 2.70x1o1 deg You are correct. Previous Tries What is the speed of light in this glass? Submit Answer Tries 0/99 What is the wavelength of this light in the glass? Submit Answer Tries o/99 Finally, what is the largest angle that the light in this glass could make with the normal and still produce an emergent ray into air? Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
part a:
for refraction, using snell’s law:
index of refraction of glass*sin(incident angle)=index of refraction of air*sin(refraction angle)
==>1.65*sin(27)=1*sin(X3)
==>X3=48.511 degrees
part b:
angle of reflection=angle of incident
==>X2=X1=27 degrees
part c:
speed of light in the glass=speed of light in air/index of refraction
=3*10^8/1.65
=1.8182*10^8 m/s
part d:
wavelength of light in the glass=speed of light in glass/frequency
=1.8182*10^8/(4.5*10^14)
=4.04*10^(-7) m
part e:
let largest angle incident be X.
maximum value for X3 is 90 degrees
using snell’s law:
1.65*sin(X)=1*sin(90)
==>X=37.3 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.