agram below each unit on the horizontal axis is 5.00 cm and each unit on the ver
ID: 1880657 • Letter: A
Question
agram below each unit on the horizontal axis is 5.00 cm and each unit on the vertical axis is 5.00 cm. The equipotential lines in a region of uniform electric field are indicated by the blue lines. (Note that the diagram is not drawn to se 6 V 12 V 24 V (a) what is the direction of the electric field? Determine the magnitude of the electric field in this region. the delirnition of electric field in terms of potential difference and distance? V/m the shortest distance for which the change in potential is 3 VExplanation / Answer
E = dV/dr
dV = 6V
dr = 5cos45 .... because the units make an isoceles right angled triangle with same sides of length 5cm. Height of the triangle is the distance between equipotential lines
= 3.535 cm = 0.03535 m
E = 6/0.03535 = 169.73 V/m
b)
similarly
E = dV/dr
169.73 = 3/dr
dr = 0.01768 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.