Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2038974 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 5.08 kg is released from the position shown, at height h - 5.00 m above the flat part of the track Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 10.7 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which mn rises after the elastic collision. If m1 returns to its original height it will have the same gravitational potential energy. If block m2 is also moving at this time, what does that say about the total mechanical energy in the system? m m1Explanation / Answer
ELASTIC COLLISION
m1 = 5.08 kg
m2 = 10.7 kg
velocity before collision
velocity of m1 = v1i = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*10*5) = 10 m/s
velocity of m2 = v2i = 0
velocity after collision
velocity of m1 = v1f
velocity of m2 = v2f
initial momentum before collision
Pi = m1*v1i + m2*v2i
after collision final momentum
Pf = m1*v1f + m2*v2f
from momentum conservation
total momentum is conserved
Pf = Pi
m1*v1i + m2*v2i = m1*v1f + m2*v2f .....(1)
from energy conservation
total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision
KEi = 0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2
KEf = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2
KEi = KEf
0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2 = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2 .....(2)
solving 1&2
we get
v1f = ((m1-m2)*v1i + (2*m2*v2i))/(m1+m2)
v1f = ((5.08-10.7)*10)/(5.08+10.7)
v1f = -3.56 m/s
maimum height hmax = v1f^2/(2*g) = 3.56^2/(2*10) = 0.634 m
==================================
v2f = ((m2-m1)*v2i + (2*m1*v1i))/(m1+m2)
v2f = ( (10.7-5.08)*0 + (2*5.08*10))/(5.08+10.7)
v2f = 6.44 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.