Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2091013 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.00 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.0 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
Explanation / Answer
Velocity when m1 reaches ground
mgh = 0.5mv^2
v = 9.9 m/s
5*9.9 = 5V1 + 10V2 ---(1)
also
-(V1 - V2)/(9.9 - 0) = 1
hence V2 - V1 = 9.9 ---(2)
Solving 1 and 2 we get
3V2 = 2*9.9
V2 = 6.6 m/s
V1 = 3.3 m/s
Hence the maximum height to which m1 rises
mgh = 0.5mv^2
h = 0.5*3.3^2/9.8 = 0.55 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.