A conductor is formed into. Loop that encloses an area of 1.0 m^2. The loop is i
ID: 2039011 • Letter: A
Question
A conductor is formed into. Loop that encloses an area of 1.0 m^2. The loop is in the day plane . A varying magnetic field is oriented st an angle of 35 degrees with the Zach’s. If the rate at which the magnetic field strength is Changing is 2T/s. What is the induced emf in the conductor A conductor is formed into. Loop that encloses an area of 1.0 m^2. The loop is in the day plane . A varying magnetic field is oriented st an angle of 35 degrees with the Zach’s. If the rate at which the magnetic field strength is Changing is 2T/s. What is the induced emf in the conductorExplanation / Answer
The magnetic field is at 35 degrees to the normal to the loop. So, effective magnetic field strength which is Changing is 2T/s*cos35 = 1.6383T/s
Loop area = 1.0 m^2
So, the induced emf in the conductor = 1.0 m^2 * 1.6383T/s = 1.6383V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.