a circular loop of a wire of 10 cm radius having 20 turns is places in magnetic
ID: 2039687 • Letter: A
Question
a circular loop of a wire of 10 cm radius having 20 turns is places in magnetic field B which makes an angle of 30 degrees with the normal to the wire. The magnetic field is increases from 1.0 T to 5.0 T over 10 seconds. using faraday’s law, find the induced voltage in the coil. a circular loop of a wire of 10 cm radius having 20 turns is places in magnetic field B which makes an angle of 30 degrees with the normal to the wire. The magnetic field is increases from 1.0 T to 5.0 T over 10 seconds. using faraday’s law, find the induced voltage in the coil. a circular loop of a wire of 10 cm radius having 20 turns is places in magnetic field B which makes an angle of 30 degrees with the normal to the wire. The magnetic field is increases from 1.0 T to 5.0 T over 10 seconds. using faraday’s law, find the induced voltage in the coil.Explanation / Answer
magnetic flux = N*B*A*costheta
induced emf = rate of change in flux
emf = N*A*costheta*(dB/dt)
A = area of cross section = pi*r^2
r = radius of loop = 0. 0.1 m
dB = change in field = B2 - B1 = 5 - 1 = 4
dt = time interval = 10 s
emf = 20*pi*0.1^2*cos30*4/10
induced voltage emf = 0.218 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.