a circular loop of radius 1.00 m is placed in a magnetic field of magnitude of 0
ID: 2236585 • Letter: A
Question
a circular loop of radius 1.00 m is placed in a magnetic field of magnitude of 0.500 T. the normal to the plane loop makes an angle of 30.0 degrees with the magnetic field. the current in the field is 2.00A. (a.) find the magnetic moment of the loop. Find the magnetic moment of the loop and the magnitude of the torque at this instant. (b.) the same current is carried y the rectangular 2.00 m by 3.00 m coil with three loops. Find the magnetic moment if the coil and the magnitude of the torque acting on the coil at that instant.Explanation / Answer
the induced emf is given by N A cos@ dB/dt Here N = 1 as only one turn is there A = pi r^2 = 3.14*(0.122)^2 and @ = 0 hence cos0 = 1 Moreover dB/dt = 0.56 T/s Plug and get the required induced emf. e = 0.0262 Please plugin your values for the answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.