PHYS 150 Test #1 page 3 7) For parts a and b, assume that a car accelerates from
ID: 2039709 • Letter: P
Question
PHYS 150 Test #1 page 3 7) For parts a and b, assume that a car accelerates from rest up to a speed of 28 m/s in a time of 8.0 seconds. a) What is the average acceleration of the car during the 8.0 seconds? (5] 3.5 m/s2 b) If the acceleration were constant (and equal to the above average) during the 8.0 seconds, how far did the car go during the 8.0 seconds? [5] 112 m. c) If the car had an initial velocity of 15 m/s instead of 0 m/s, but still accelerated at the value in part (a) for 8.0 seconds, what would the final speed be after the 8.0 seconds? 151 43 m/sExplanation / Answer
a) Here,
initial velocity, u=0
final velocity, v= 28 m/s
time, t= 8 sec
Average acceleration, a = (v–u)/t = 28/8 m/s² = 3.5 m/s²
b) Here,
acceleration, a= 3.5 m/s²
initial velocity, u=0
time, t= 8 sec
distance traveled, s= ut+½at² = 0*8 + 0.5*3.5*8² = 112 m
c) Here,
initial velocity, u= 15 m/s
acceleration, a= 3.5 m/s²
time, t= 8 sec
Final speed, v= u+ at = 15 + 3.5*8 = 43 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.