The figure shows a metallic rod sliding to the right on two parallel conducting
ID: 2039724 • Letter: T
Question
The figure shows a metallic rod sliding to the right on two parallel conducting ra ils by the distance of 1.5 m. The rails are connected by a 150 Q resistor, and the ntire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 1.20 T which is erpendicular into the paper. An applied force moves the rod to the right with a nstant speed of 3.0 m/s. Calculate the induced EMF? Explain why it arises in a few words why there is an EMF induced Calculate the current flowing through the resistor? (show its direction in the figure. Calculate the power dissipated in the resistor? What is the strength of the applied force needed to sustain this current? Indicate its direction in the diagram. What is the work done by this applied force per unit time? What would happen if you did not apply this force? Suppose the rod stopped moving at x -2 m. At what rate would the magnetic field need to change in order to provide the same value of induced EMF? 6is neasExplanation / Answer
Given that,
L = 1.5 m
R = 150 ohm
B = 1.20 T
v = 3 m/s
(a)
lnduced emf,
e = BvL
e = 1.20*3*1.5
e = 5.4 V
(b)
Current through resistor,
l = e / R
l = 5.4 / 150
l = 0.036 A
(c)
power dissipated in the resistor,
P = l^2*R
P = (0.036)^2*150
P = 0.194 W
(d)
Applied force,
F = BlL
F = 1.2*0.036*1.5
F = 0.0648 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.