Suppose 9.00 ? 10 5 J of energy are transferred to 1.73 kg of ice at 0°C. The la
ID: 2039862 • Letter: S
Question
Suppose 9.00 ? 105 J of energy are transferred to 1.73 kg of ice at 0°C. The latent heat of fusion and specific heat of water are Lf = 3.33 ? 105 J/kg and c = 4186
(a) Calculate the energy (in J) required to melt all the ice into liquid water. (Enter your answer to at least three significant figures.)
J
(b) How much energy (in J) remains to raise the temperature of the liquid water? (Enter your answer to at least three significant figures.)
J
(c) Determine the final temperature of the liquid water in Celsius.
°C
J (kg · °C)Explanation / Answer
Part A
Energy required to melt the ice is given by
Q1 = m*Lf
m = 1.73 kg & Lf = 3.33*10^5 J/kg
Q1 = 1.74*3.33*10^5 = 579420 J = 5.79*10^5 J
Part B
Energy remained = 9*10^5 - 5.79*10^5 = 3.21*10^5 J
Part C
Temperature increased by energy remained will be
Q2 = m*C*dT1
Suppose final temperature is T, then
dT1 = T - 0 = T
T = Q2/(m*C)
T = 3.21*10^5/(1.73*4186)
T = 44.3 C
Please Upvote
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.