The length of a closed organ pipe is 10.0 cm. The temperature is 25.0° C. (a) Wh
ID: 2040459 • Letter: T
Question
The length of a closed organ pipe is 10.0 cm. The temperature is 25.0° C. (a) What is the speed of sound at this temperature? (b) What is the fundamental frequency? (c) Calculate the first overtone frequency. Hint: Don't go for shortcuts. Make sure to show how you get your answer, including pictures. Which harmonic is this? (d) Calculate the second overtone frequency. Hint: Don't go for shortcuts. Make sure to show how you get your answer, including pictures. Which harmonic is this? (f) Following the pattern, what is the frequency of the third overtone?Explanation / Answer
(a)
speed of sound at 25 degree
v =331+0.6 ( 25)
= 346 m/s
(b) f= v/ 4L = 346/ 4(0.1 m) = 865 m/s
(c)
first overtone is equal to third harmonic
f3 = 3f = 3( 865) = 2595 Hz
(d)second overtone is equal to fifth harmonic
f5 = 5f = 5 ( 865) = 4325 Hz
(f)
third overtone is seventh harmonic
f7= 7f = 7 ( 865) = 6055 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.