An air puck of mass m1 0.30 kg is tied to a string and allowed to revolve in a c
ID: 2040656 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 0.30 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R 1.4 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.2 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. (a) What is the tension in the string? IN (b) What is the horizontal force acting on the puck? IN (c) What is the speed of the puck? m/sExplanation / Answer
Using Force balance in Horizontal circular motion
Fnet = F1 - Fc = 0
Fc = centripetal force
F1 = m1*V^2/R
Now Using force balance in vertical direction:
Fnet = T - m2*g = 0
T = m2*g
T = Tension in string = 1.2*9.81
T = 11.77 N
Part B.
Since hole in the center of table is frictionless, So
T = F1
F1 = Horizontal force on puck = 11.77 N
Part C
F1 = m1*V^2/R
V = sqrt (R*F1/m1)
V = sqrt (1.4*11.77/0.30)
V = 7.4 m/sec
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.