An air puck of mass m1 = 0.15 kg is tied to a string and allowed to revolve in a
ID: 1978723 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.15 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.0 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.2 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.(a) What is the tension in the string?
N
(b) What is the horizontal force acting on the puck?
N
(c) What is the speed of the puck?
m/s
Explanation / Answer
1) magnitude of force on the puck F = m g = 1.2 x9.81 =11.772N 2) linear speed of puck v = square root of (F r / m) = square root of (11.772x 1.2 / 0.25 ) = 7.517m/sec (nearly)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.