An air puck of mass m1 = 0.18 kg is tied to a string and allowed to revolve in a
ID: 1390963 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.18 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 0.9 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 0.8 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. (a) What is the tension in the string? Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N (b) What is the horizontal force acting on the puck? N (c) What is the speed of the puck? m/s
Explanation / Answer
here ,
a)
for the frictionless table ,
Tension in the string , T = m2 *g
T = 0.8 * 9.8
T = 7.84 N
the tension in the string is 7.84 N
b)
horizontal force = T
Horizontal force = 7.84 N
the horizontal force acting on the puck is 7.84 N
c)
as T = m1v^2/R
7.84 = 0.18 * v^2/.9
v = 6.26 m/s
the speed of puck is 6.26 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.