Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An air puck of mass m1 = 0.20 kg is tied to a string and allowed to revolve in a

ID: 2192643 • Letter: A

Question

An air puck of mass m1 = 0.20 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.0 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass m2 = 1.10 kg is attached to it. The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tables revolves. http://cs-suse-4.ok.ubc.ca/autoedu/loadFile.jsp?user=bulent&tag;=airpuck A) What is the tension T in the string? B) What is the magnitude of the horizontal force acting on the air puck? C) What is the speed of the puck?

Explanation / Answer

link not working a) T = 1.10 * 9.8 =10.78 N b)magnitude of net horizontal force = 0 c)10.78 = 0.2 * v^2 / 1 v = 7.34 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote