An air puck of mass m1 = 0.21 kg is tied to a string and allowed to revolve in a
ID: 2184120 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.21 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 0.8 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 0.9 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.(a) What is the tension in the string?
____N
(b) What is the horizontal force acting on the puck?
____N
(c) What is the speed of the puck?
____m/s
Explanation / Answer
a)T=mg=0.9*9.8=8.82N
b)F=T=8.82N
c)Let the speed be v,
mv2/r=T
v=sqrt(rT/m)=5.8m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.