An air puck of mass m1 = 0.24 kg is tied to a string and allowed to revolve in a
ID: 2058753 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.24 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.0 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.3 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.(a) What is the tension in the string?
12.74 N
(b) What is the horizontal force acting on the puck?
12.74 N
(c) What is the speed of the puck?
????
Explanation / Answer
For part C, the horizontal force is providing a centripetal force since the puck is moving in a circle.
The formula for centripetal force is Fc = mv2/r
So...
12.74 = (.24)(v2)/1
v = 7.29 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.