An air puck of mass m1 = 0.25 kg is tied to a string and allowed to revolve in a
ID: 2211598 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.25 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.2 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.2 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. (a) What is the tension in the string? N (b) What is the horizontal force acting on the puck? N (c) What is the speed of the puck? m/sExplanation / Answer
a) Since the system is in equilibrium, the tension in the string should be equal to the weight of the mass which is 11.76N. b) Draw a free body diagram and the answer should be apparent. The only force that is acting towards the center of the object's motion is the tension. c) The puck has two speeds, the radial and the tangential. I'm going to solve the radial in this case. For circular motion, a = v^2/r and the equation for the force in this situation is mv^2/r = T. Since tension is known, the equation becomes v^2/.8m = 33.6 m/s^2. Simplify even more to get that v = 5.18m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.