An air puck of mass m1 = 0.28 kg is tied to a string and allowed to revolve in a
ID: 2213376 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.28 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.4 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.4 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. (a) What is the tension in the string? N (b) What is the horizontal force acting on the puck? N (c) What is the speed of the puck? m/sExplanation / Answer
T=m2*g=1.4*9.81=13.73 N horizontal force=13.73 N F=m*v^2/r v=8.28 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.