Sapling Learning Simply by living, an 87.5-kg human being will consume approxima
ID: 2040756 • Letter: S
Question
Sapling Learning Simply by living, an 87.5-kg human being will consume approximately 20.0 mol of O2 per day. To provide energy for the human, the 02 is reduced to H20 duing food oxidation by the following reaction: o,4H +4e A) Determine the current generated by the human per day. In this case, the current is defined as the flow of e to O2 from the food the human consumes Number Current- 11L? amperes B) Reduction of 02 can occur by a donation of electrons from nicotinamide adenine dinucleotide (NADH). When this occurs, the electrons experience a potential drop of 1.20 V. Determine the power output from the 87.5-kg human Number Power Previous & Give Up & View SolutionCheck Answer Noxt HintExplanation / Answer
numner of oxygen atoms N = n*A
A = avagadro number = 6.023*10^23
n = number of moles
N = 20*6.023*10^23
N = 1.2046*10^25
number of electrons n1 = 4N = 4.8184*10^25
total charge charge flowing Q = n1*e = 4.8184*10^25*1.6*10^-19 = 7709440 C
current generated i = Q/t = 7709440/(24*60*60) = 89.23 A
=====================================
power = V*i = 1.2*89.23 = 107.1 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.