[6] A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different
ID: 2040950 • Letter: #
Question
[6] A mass spectrometer, sketched below, is a device used to separate different ions. Such ions with a well-defined velocity vo enter through a slit into a region of uniform magnetic field B, where they follow a semicircular path until they strike the detector slit above the entry slit. The distance between the entry and the detector slit is d1.10 m detector slt 27 a) Chlorine ions of mass 35 amu (1 amu equals 1.66x10" kg), carrying a charge of+1e enter the spectrometer with initial speed of vo 3.50x10 m/s. What value of B is required for these ions to hit the detector? b) Equally charged chlorine ions of mass 37 amu now enter the spectrometer. How close to the detector slit will they impact?Explanation / Answer
from the given data
d = 1.10 m
r = d/2 = 1.1/2 = 0.55 m
m = 35*1.66*10^-27 kg
vo = 3.5*10^5 m/s
B = ?
a) we know, r = m*v/(B*q)
B = m*v/(q*r)
= 35*1.66*10^-27*3.5*10^5/(1.6*10^-19*0.55)
= 0.231 T <<<<<<<------------Answer
b) diameter of the path followed by Cl-37,
d' = d*37/35
= 1.1*37/35
= 1.163 m
so distance between detector and cloride ions of mass 37 amu = d' - d
= 1.163 - 1.1
= 0.063 m or 6.3 cm <<<<<<<------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.