Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

[6] #1. Point masses m1 = 15.2 kg and m2 = 3.95 kg are located 280 cm apart. Wha

ID: 3280386 • Letter: #

Question

[6] #1. Point masses m1 = 15.2 kg and m2 = 3.95 kg are located 280 cm apart. What is the magnitude of the force that m1 exerts on m2?
Answer: a. 1.06 x 10-10 N.      b. 2.08 x 10-10 N.       c. 5.11 x 10-10 N.       d. 7.93 x 10-10 N.      e. 8.95 x 10-5 N.         f. __________

      M2

[5] #2. A solid spherical mass M1 = 0.35 kg and radius 3.80 cm is concentric with a spherical shell
M2 = 0.54 kg and radius 7.20 cm as shown.   A point mass m = 50.6 grams is at a distance of 4.88 cm from                          M1
the center of the solid sphere.    Based on the shell theorems, determine the gravitational force on m.                                            m                                                                               

Answer: a. 4.96 x 10-10 N.      b. 6.30 x 10-10 N.       c. 7.64 x 10-10 N.       d. 9.85 x 10-10 N.       e. 1.48 x 10-9 N

Q1 = - 55.6 C and Q2 = -26.4 C, which are separated by a distance of 7.2 cm.              Q1                          
                                                                                                                                                                                                 Q2
[6] #3.   Determine the force on Q2 due to Q1.
Answer:   a. 2.55 x 103 N, to the right.       b. 4.14 x 103 N, to the right.       c. 6.08 x 103 N, to the right.       d. 3.33 x 103 N, to the left.              e. 5.68 x 103 N, to the left.             f. _______________________

[8] #4.   Determine the location where the net electric field due to Q1 and Q2 is zero?
Answer:   a. 2.94 cm, left of Q2.         b. 3.07 cm, left of Q2.       c. 3.16 cm, left of Q2.      d. 2.88 cm, left of Q1.     
e. 3.56 cm, right of Q1.         f. _______________________
                                              

Explanation / Answer

#1)

m1 = 15.2 Kg

m2 = 3.95 Kg

d = 2.80 m

magnitude of force f1 = G * m1 * m2/d^2

magnitude of force f1 = 6.673 *10^-11 * 15.2 * 3.95/2.80^2

magnitude of force f1 = 5.11 * 10^-11 N

the magnitude of force c) 5.11 *10^-11 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote