6. 0/1 points | Previous Answers OSColPhys2016 16.5.WA.039 My Notes An object wi
ID: 2040983 • Letter: 6
Question
6. 0/1 points | Previous Answers OSColPhys2016 16.5.WA.039 My Notes An object with a mass m = 79.6 g is attached to a spring with a force constant k 13.3 N m and released rom rest hen the spring is stretched 30 If it is oscillating on a horizontal frictionless surface, determine the velocity of the mass when it is halfway to the equilibrium position cm Is energy conserved for this mass-spring oscillating system? m/s Additional Materials Reading Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
Using Energy Conservation between both positions, when it was released from rest and it was at halfway to the equilibrium position:
KEi + PEi = KEf + PEf
KEi = 0, Sicne released from rest
PEi = 0.5*k*x^2
PEf = 0.5*k*(x/2)^2
KEf = 0.5*m*V^2
0 + 0.5*k*x^2 = 0.5*m*V^2 + 0.5*k*(x/2)^2
m*V^2 = k*x^2 - k*x^2/4
m*V^2 = 3*k*x^2/4
V = sqrt (3*k*x^2/(4*m))
Using given values:
m = 79.6 gm = 79.6*10^-3 kg
x = 30.2 cm = 0.302 m
V = sqrt (3*13.3*0.302^2/(4*79.6*10^-3))
V = 3.38 m/sec
Please Upvote
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.