3. A coil of wire with 80 turns has a cross-sectional area of 0.04 m2. A magneti
ID: 2041103 • Letter: 3
Question
3. A coil of wire with 80 turns has a cross-sectional area of 0.04 m2. A magnetic field of 0.6 T passes through the coil. a) What's the total magnetic flux passing through the coil? b) If the magnetic field disappears in 0.2 seconds, what's the average voltage induced in the coil (electromotive force)? 4. A step-down transformer is to be used to convert an ac voltage of 120 V to 6 V to power an electric train. If there are 300 turns in the primary coil, how many turns should there be in the secondary coil?Explanation / Answer
3) given
N = 80 turns
A = 0.04 m^2
B = 0.6 T
a) tota magnetic flux through the coil = N*A*B
= 80*0.04*0.6
= 1.92 Weber or T.m^2
b) induced emf = change magnetic flux/time taken
= (1.92 - 0)/0.2
= 9.6 V
4)
given
Vp = 120 V
Vs = 6 V
Np = 300 turns
Ns = ?
use, tranformer equation
Vs/Vp = Ns/Np
6/120 = Ns/300
==> Ns = 300*(6/120)
= 15 turns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.