A sinusoidal transverse wave is traveling along a string in the negative directi
ID: 2041126 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave is traveling along a string in the negative direction of an x axis. The figure below shows a plot of the displacement as a function of position at time t = 0. The x axis is marked in increments of 10 cm and the y axis is marked in increments of 2.5 cm. The string tension is 4.7 N, and its linear density is 16 g/m.
(a) Find the amplitude.
m
(b) Find the wavelength.
m
(c) Find the wave speed.
m/s
(d) Find the period of the wave.
s
(e) Find the maximum speed of a particle in the string.
m/s
(f) Complete the equation describing the traveling wave, in which x and y are in meters, angle in radians, and t is in seconds.
y(x, t) = sin
x + t +
C 2040 UTIT x (cm)Explanation / Answer
as per chegg guidelines 4 subparts can be answered
a)
Amplitude
A=12.5 cm
b)
wavelength
lambda =distance between two successive crests
lambda =40 cm
c)
Wave speed
V=sqrt[T/u]=sqrt[4.7/0.016]
V=17.14 m/s
d)
Period of the wave
T=lambda V=0.4/17.14
T=0.023338 s
e)
W=2pi/T =2pi/0.023338
W=269.22 rad/s
Maximum speed
Vmax=AW=0.125*269.22
Vmax=33.65 m/s
f)
Wave number
K=2pi/lambda =2pi/0.4 =15.708 m-1
at X=0 ,t=0
10 =12Sin(o)
o=56.44o*(pi/180) =0.985 rad
Y(x,t) =(12.5 cm)Sin[(15.808 m-1)x +(269.22 rad/s)t+(0.985 rad)]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.