Suppose that a parallel-plate capacitor has circular plates with radius R 35.0 m
ID: 2041203 • Letter: S
Question
Suppose that a parallel-plate capacitor has circular plates with radius R 35.0 mm and a plate separation of 4.9 mm. Suppose also that a sinusoidal potential difference with a maximum value of 340 V and a frequency of 60 Hz is applied across the plates; that is V= (340 V) sin [2 ? (60 Hz) t] Find Bmax(R), the maximum value of the induced magnetic field that occurs at r = R. Submit Answer Tries o/100 Find B(r17.5 mm) Submit Answer Tries 0/100 Find B(r = 70.0 mm) Submit Answer Tries 0/100 Find B(r 105.0 mm) Submit Answer Tries 0/100Explanation / Answer
Capacitance of the parallel plate capacitor, C = A*epsilon/d
= pi*(35*10^-3)^2*8.854*10^-12/(4.9*10^-3)
= 6.95*10^-12 F
V = 340*sin(2*pi*60*t)
dV/dt = 340*cos(2*pi*60*t)*(2*pi*60)
= 128177*cos(2*pi*60*t)
dV_max/dt = 128177 V/s
Q = C*V
displacemnt current, Id = dQ/dt
= C*dV/dt
= 6.95*10^-12*128177
= 8.91*10^-7 A
Bmax(R) = mue*Id/(2*pi*R)
= 4*pi*10^-7*8.91*10^-7/(2*pi*35*10^-3)
= 5.10*10^-12 T <<<<<<<<---------Answer
B(r = 17.5 mm) = mue*Id*r/(2*pi*R^2)
= 4*pi*10^-7*8.91*10^-7*17.5*10^-3/(2*pi*(35*10^-3)^2)
= 2.54*10^-12 T <<<<<<<<---------Answer
B(r = 70 mm) = mue*Id/(2*pi*r)
= 4*pi*10^-7*8.91*10^-7/(2*pi*70*10^-3)
= 2.54*10^-12 T <<<<<<<<---------Answer
B(r = 105 mm) = mue*Id/(2*pi*r)
= 4*pi*10^-7*8.91*10^-7/(2*pi*105*10^-3)
= 1.70*10^-12 T <<<<<<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.