A student is using a resonance tube and determines that three resonances occur a
ID: 2041417 • Letter: A
Question
A student is using a resonance tube and determines that three resonances occur at distances of L1 = 0.519 m, L2-0.855 m, and L3 1.203 m below the open end of the tube. The frequency of the tuning fork used is 4.80 x 102 Hz. (Enter your answers to at least three significant figures.) HINT (a) Find the wavelength (in m) using distances L2 and L1 2-1 (b) Find the wavelength (in m) using distances L3 and L2. 3-2 (c) Find the average wavelength (in m) Aavg (d) Find the average speed of sound (in m/s) V avg m/sExplanation / Answer
Ln = 1/4*(2n+1)* lambda
lambda = 2* (L2 - L1) = 2*(0.855 - 0.519) = 2*0.336 = 0.672
Lambda = 2*(L3 - L2) = 2*(1.203 - 0.855) = 2*0.348 = 0.696
Average wavelength = 0.684
v = f*lambda = 4.8*100*0.684 = 328.32 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.