Two identical containers are open at the top and are connected at the bottom via
ID: 2042001 • Letter: T
Question
Two identical containers are open at the top and are connected at the bottom via a tube of negligible volume and a valve that is initially closed. Both containers are filled initially to the same height of h = 3.00 , one with oil, and the other with mercury, as the drawing below indicates. The valve is then opened. Oil and mercury have densities of 6,000 kg/m3 and 13,600 kg/m3 , respectively. The oil and mercury do not mix.Determine the fluid level in the left container when equilibrium is established again.
Explanation / Answer
Given data Initial height in the cointainer, h = 3.0 m Density of oil, oil = 6000 kg/m3 Initial height in the cointainer, h = 3.0 m Density of mercury, Hg = 13600 kg/m3 Let the Hg move into the left contaner to a height of y The height of Hg on the right side, = (h - y) m Total pressure on the left side, p1= oilgh +Hggy = (6000 kg/m3)(9.8 m/s2) (3.0 m) + (13600 kg/m3)(9.8 m/s2) (y) = 1.764*105 Pa + 1.3328*105 Pa y Pressure on the right side, p2 = Hgg(h-y)=(13600 kg/m3)(9.8 m/s2) (3.0 m - y) = 3.998*105 Pa - 1.3328*105 Pa y ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Equating the rightand left side pressures, and cancelling g. 1.764*105 Pa + 1.3328*105 Pa y = 3.998*105 Pa - 1.3328*105 Pa y 2.665*105 Pa (y) = 2.234*105 Pa Then the height of mercury in left side is y = 0.838 m Therefore the total height of the fluid level on the left side, H = 3.0 +0.838
= 3.838 m Let the Hg move into the left contaner to a height of y The height of Hg on the right side, = (h - y) m Total pressure on the left side, p1= oilgh +Hggy = (6000 kg/m3)(9.8 m/s2) (3.0 m) + (13600 kg/m3)(9.8 m/s2) (y) = 1.764*105 Pa + 1.3328*105 Pa y Pressure on the right side, = (6000 kg/m3)(9.8 m/s2) (3.0 m) + (13600 kg/m3)(9.8 m/s2) (y) = 1.764*105 Pa + 1.3328*105 Pa y Pressure on the right side, p2 = Hgg(h-y)
=(13600 kg/m3)(9.8 m/s2) (3.0 m - y) = 3.998*105 Pa - 1.3328*105 Pa y ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Equating the rightand left side pressures, and cancelling g. 1.764*105 Pa + 1.3328*105 Pa y = 3.998*105 Pa - 1.3328*105 Pa y 2.665*105 Pa (y) = 2.234*105 Pa Then the height of mercury in left side is y = 0.838 m 1.764*105 Pa + 1.3328*105 Pa y = 3.998*105 Pa - 1.3328*105 Pa y 2.665*105 Pa (y) = 2.234*105 Pa Then the height of mercury in left side is y = 0.838 m Therefore the total height of the fluid level on the left side, H = 3.0 +0.838
= 3.838 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.