Four people, each with a mass of 71.5 kg, are in a car with a mass of 1120 kg. A
ID: 2043080 • Letter: F
Question
Four people, each with a mass of 71.5 kg, are in a car with a mass of 1120 kg. An earthquake strikes. The driver manages to pull of the road and stop, as the vertical oscillations of the ground surface make the car bounce up and down on its suspension springs. When the frequency of the shaking is 1.60 Hz, the car exhibits a maximum amplitude of vibration. The earthquake ends and the four people leave the car as fast as they can. By what distance does the car's undamaged suspension lift the car's body as the people get out?awnser is suppose to be in cm
Explanation / Answer
Wo = sqrt(k/m) 2 pi * 1.6 = Wo = 10.05 radians/s so 10.05 = sqrt (k/(1120+4*71.5) ) 101 = k/1404 k = 141804 Newtons/meter newtons lost = 4 * 71.5 * 9.81 = weight (not mass) of people newtons lost = 2805.66 Newtons elongation = F/k = 2805.66/141804 = .0198 meters = 1.98 centimeters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.