Electric charges flow through a wire shaped as shown in Fig. 25-3. The cross-sec
ID: 2044671 • Letter: E
Question
Electric charges flow through a wire shaped as shown in Fig. 25-3. The cross-sectional areas are A1= 4 mm2 and A2 = 1 mm2 respectively. What is the drift velocity of the electrons in the narrow section of the wire if their velocity is 0.08 m/s in the wider region?
Explanation / Answer
I=nAvQ since current(I),no.of electrons(n),charge of electron(Q) is same in both the sections Av in first part should be equal to second part A1*v1=A2*v2 4*.o8=1*v2 v2=.32m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.