Question Details Suppose the stone is thrown at an angle of 31.0° below the hori
ID: 2045730 • Letter: Q
Question
Question Details
Suppose the stone is thrown at an angle of 31.0° below the horizontal from the same building (h = 46.0m) as in the example above. If it strikes the ground 51.3 m away, find the following.(Hint: For part(a), use the equation for the x-displacement to eliminate v0t from the equation for the y-displacement.
What is the:
(a) the time of flight
(b) the initial speed 6Your answer is incorrect.
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to the horizontal at impact
1) speed (m/s) is? __________________
2)The angle is ___________ degrees below the horizontal
Explanation / Answer
Let initial speed be U m/s and time of flight be T seconds.
Horizontal component velocity = Ucos = Ucos31
Initial Vertical component velcoity = Usin = Usin31
Height = 46 m and Range = 51.3m .
X = Ucos31 x T
51.3 = Ucos31 x T
46 = ½(9.8)(T)² + Usin31xT
T = 51.3/Ucos31
46 = ½(9.8)(51.3/Ucos31)² + Usin31/(51.3/Ucos31)
46 = ½(9.8)(51.3/Ucos31)² + 51.3Tan31 '
U = 34.00 m/s
T = 1.76s
Vertical componenet at impact = 34sin31 + (1.76)(9.8) = 34.75 m/s
Speed at impact = (34cos31)² + (34.75)² =45.35 m/s
Angle =Arctan 34.75/34cos31 = 50.01 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.