Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The sun emits electromagnetic waves with a power of 4.0*10^26 W. Determine the i

ID: 2046240 • Letter: T

Question

The sun emits electromagnetic waves with a power of 4.0*10^26 W.

Determine the intensity of electromagnetic waves from the sun just outside the atmosphere of Venus. Refer to the table of astronomical data inside the back cover of the textbook.
Distance = 1.08*10^11m Period = .615yrs Mass = 4.88*10^24kg Radius = 6.06*10^6

Determine the intensity of electromagnetic waves from the sun just outside the atmosphere of Mars.
Distance = 2.28*10^11m Period = 1.88yrs Mass = 6.42*10^23kg Radius = 3.37*10^6

Determine the intensity of electromagnetic waves from the sun just outside the atmosphere of Saturn.
Distance = 1.43*10^12m Period = 29.5yrs Mass = 5.68*10^26kg Radius = 5.85*10^7

Explanation / Answer

The power of the electromagnetic waves emited by Sun is P = 4.0*10^26 W If the distance of the Venus from Sun r = 1.08*10^11 m Then the intensity of the radiation I = P/4pr^2 = (4.0*10^26 W) / 4p(1.08*10^11 m)^2 = 2730.38 W/m^2 If the distance of the Mars from Sun r = 2.28*10^11 m Then the intensity of the radiation I = P/4pr^2 = (4.0*10^26 W) / 4p(2.28*10^11 m)^2 = 612.63 W/m^2 If the distance of the Saturn from Sun r = 1.43*10^12 m Then the intensity of the radiation I = P/4pr^2 = (4.0*10^26 W) / 4p(1.43*10^12 m)^2 = 15.57 W/m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote