Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal, uniform tray of mass mt = 1.50 kg is aBached to a vertical ideal s

ID: 2046789 • Letter: A

Question

A horizontal, uniform tray of mass mt = 1.50 kg is aBached to a vertical ideal spring of force
constant k = 200 N/m , and a metal ball of mass mb = 250 g is in the tray. The spring is below the
tray, so it can oscillate up-­--and-­--down. The tray is then pushed down a distance D = 12.5 cm
below its equilibrium point (call this equilibrium point y = 0 ) and released from rest.
(a) At what height h (relative to the equilibrium point) will the tray be when the metal ball
leaves the tray? (Hint: This does not occur when the ball and tray reach their maximum
speeds.)
(b) How much time elapses between releasing the system at point and the ball leaving the
tray?
(c) How fast is the ball moving just as it leaves the tray?

Explanation / Answer

a) the tray will leave the plate at height of h = .125 m from the initial starting position. b) angular velocity = w = sqrt(200/.25 ) = 28.2842 So, the equation can be writen as x(t) = .125*sin(28.2842*t -pi/2) acceleration = -.125*(28.2842^2)*sin(28.2842*t -pi/2)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote