A beaker made of ordinary glass contains a lead (Pb) sphere of diameter 4.00 cm
ID: 2047558 • Letter: A
Question
A beaker made of ordinary glass contains a lead (Pb) sphere of diameter 4.00cm firmly attached to its bottom. At a uniform temperature of -10.0 °C, the
beaker is filled to the brim with 118 cm3 of mercury (Hg), which completely
covers the sphere. How much mercury over flows from the beaker if the
temperature is raised to 30.0°C? bHg = 1.82 x 10-4 /C°; aPb = 29x10-6 /C°; Aglass
= 9 x 10-6 /C°. Note the following relationship b = 3a. a - coefficient of linear
expansion; b - coefficient of volume expansion.
Explanation / Answer
the volume of the beaker is volume of mercury + volume of the sphere
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.