A battle has erupted over a powerplants decision to increase the power delivered
ID: 2127308 • Letter: A
Question
A battle has erupted over a powerplants decision to increase the power delivered by the plant from 174 MW to 496 MW. The smelt can only withstand 3.44 C. The river is 202 ft wide at the point of where the waste is dumped, but the depth is not well known. Farther downstream water flows through a rectangular cross sectioned channel that is 80.7 ft wide and 36.2 ft in depth at a rate of 12.4 mph.
The power plant claims an efficiency of 33.70%.
**Based on this info, what is the MAXIMUM power that the powerplant can output without endangering the smelt??**
________MW ?
Explanation / Answer
the maximum power is
P = F x v
where F = m x g,m is mass of water and g = 9.8 m/s^2,v = 12.4 mph = 12.4 x (1/3600) m/s
we know that
m = p x V
where p = 1000 kg/m^3 and V = 202 x 80.7 x 36.2 x (0.3048)^3 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.