Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume the length of an axon membrane of about 10 cm is excited by an action pot

ID: 2048597 • Letter: A

Question

Assume the length of an axon membrane of about 10 cm is excited by an action potential (length excited = nerve speed pulse duration = 50 m/s 2.0 ms = 10 cm). In the resting state, the outer surface of the axon wall is charged positively with K+ ions and the inner wall has an equal and opposite charge of negative organic ions, as shown in the figure below. Model the axon as a parallel-plate capacitor and take C = ?eoA/d and Q = C?V to investigate the charge as follows. Use typical values for a cylindrical axon of cell thickness d = 1.0 10-8 m, axon radius r = 20.0 µm, and cell-wall dielectric constant ? = 3.0.

(a) How much energy does it take to restore the inner wall of the axon to -70 mV from +30 mV?
J

(b) Find the average current in the axon wall during this process. (Hint: The time required to return to the resting state is 3.0 ms.)
µA

Explanation / Answer

Pnhÿ6="DataGridMessage_ctl02_lblMessageDescription"> length of the axon membrane is l = 10 cm = 0.1 m radius of the axon is r = 18 µ m = 18*10-6m Then area of surface of axon membrane is A = l*2pr = 0.1 m *2p* 18*10-6m = 1.8*2p*10-6m2 cell thickness d = 1.1 10-8 m dielectrci constant of the cell wall is k = 2.0 Then capaciutance is C = oA/d = 2.0*(8.85*10-12C2/Nm2)*1.8*2p*10-6m2/1.1 10-8 m =1.8189*10-8F Voltage is V = 70 mV = 0.07 V Then charge is Q = CV = 1.8189*10-8F *0.07 V = 1.27*10-9C Then charge per unit area is s = Q/A = 1.27*10-9C/1.8*2p*10-6m2 = 1.123*10-4C/m2 Then charge per unit area in terms of the number of square angstroms (2) per electronic charge is s/e = (1.123*10-4C/m2 /1.6*10-19C )(10-20m2/1 2) = (1/142475.52 ) e = 1e/(377.459oA)2 Then number of K+ ions are on the outside of the axon is N=Q/e = 1.27*10-9C/1.6*10-19C = 0.79375*1010 b) Total charge on the inner membrane is Q' = CV' = 1.8189*10-8F *0.03V = 0.54*10-9C Then net positive charge q = Q' -(-Q) = 0.54*10-9C+ 1.27*10-9C = 1.81*10-9C Now number of sodium ions is N' = q/e = 1.81*10-9C/1.6*10-19C = 1.13125*1010 c) TIme t = 2 ms = 0.002 s Then current I = Q/t = 1.81*10-9C/ 0.002 s = 0.905*10-6A = 0.905µA d) energy does it take to raise the potential of the inner axon wall to +30 mV is U = (1/2)CV2 = (1/2)*(1.8189*10-8F )(0.03volts)2 = 8.185*10-12J nbsp;Û707Pnhÿ6iv> The mass of H2O produced = 0.ÑAo*Pnhÿ6l &nÀR&bPnhÿ6 &nºX&bPnhÿ6 &nbsªhbpPnhÿ6bsp;= 13.885 g p; = ‰‰1mPnhÿ6 The mass of H2O produced = 0.771mol* 18 g/mol = 13.885 g QÁ *hÿ6xk5hÿ6xk5d Part getPart(String name,int start){ String find = boundary+EOLN+"Content-Disposition: form-data; name=""+name+"""; int block_start = dataString.indexOf(find,start); if(block_start == -1) throw new IllegalArgumentException("Part named "+name+" not found");*è/ hÿ6xk5// Data block ends here: int block_end = dataString.indexOf(EOLN+DOULE_DASH+boundõbohÿ6xk5EOLN.length()); if (block_end == -1) throw new IllegalArgumentException("Part named "+name+" not found"); // Parameter block should contain an empty line between index and index1 int data_start = dataStriýnehÿ6xk5_LINE,block_start) + EMPTY_LINE.length(); if (data_start == -1 || data_stñ!&thÿ6xk5hÿ6xk5>throw new IllegalArgumentException("Pé)nmxk5˜
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote