Assume component values are known to three (3) significant figures. Perform a DC
ID: 2048662 • Letter: A
Question
Assume component values are known to three (3) significant figures. Perform a DC analysis.
The circuit is connected to an external DC power system at points a and f.
Suppose you use a voltmeter to measure the voltage between nodes e and f, and the value is Vef= +8.00 V.
c) What is the total voltage drop (in V) between the terminals a and f ?
d) What is the power (in W) dissipated in resistor R6?
Explanation / Answer
Raf= R1+(R3||(R2+R4+R5) + R6||R7) =5+(3||(2+1+6))+(4||8) = 5+9/4 + 8/3 Ohm=9.91 Current = Vaf/Raf voltage drop between e and f = i* Ref = (Vaf/Raf) * (R6||R7)=8 => Vaf= 8*9.91/(8/3)=29.73V current through R6= i* (R7/(R7+R6))= (29.73/9.91)*(8/12)=1.98A (Current is sharedi in the inverse ratio of resistances, when they are in parallel) Power dissipated in R6= IR6^2 * R6 = 1.98^2*4=15.74W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.