Oscilloscopes are found in most science laboratories. Inside, they contain defle
ID: 2051737 • Letter: O
Question
Oscilloscopes are found in most science laboratories. Inside, they contain deflecting plates consisting of more-or-less square parallel metal sheets, typically about 2.50 cm on each side and 2.00 mm apart. In many experiments, the maximum potential across these plates is about 30.0 V.1.For this maximum potential, what is the strength of the electric field between the plates? [V/m]
2.For this maximum potential, what magnitude of acceleration would this field produce on an electron midway between the plates? [m/s^2]
Explanation / Answer
Given that Length(L) of each side of square plate =2.50*10-2m Seperation (d) between the plates =2.50*10-3m Potential difference (V) between the plates = 30.0V Now formula for calculating the vlaue of the electric fieldbetween the plates is E = V / d = (30.0V) / (2.50*10-3m) =12.0*103 V/m Now formula for calculating the value of the acceleration (a)of the electron is a = Eq / m = (12.0*103N/C)(1.6*10-19C) /(9.11*10-31kg) = 2.11*10^15 m/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.