Oscilloscopes are found in most science laboratories. Inside, they contain defle
ID: 2285677 • Letter: O
Question
Oscilloscopes are found in most science laboratories. Inside, they contain deflecting plates consisting of more-or-less square parallel metal sheets, typically about 2.50cm on each side and 2.50mm apart. In many experiments, the maximum potential across these plates is about 30.0V .
Part A
For this maximum potential, what is the strength of the electric field between the plates?
Part B
For this maximum potential, what magnitude of acceleration would this field produce on an electron midway between the plates?
Explanation / Answer
a)
Electric field strength
E=V/d =30/(2.5*10^-3)
E=12000 N/C or 12 KN/C
b)
acceleration
ma=qE
=>a=qE/m =(1.6*10^-19)(12000)/(9.11*10^-31)
a=2.11*10^15 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.