Two blocks of masses m1 = 4.00 kg and m2 = 3.00 kg are placed in contact with ea
ID: 2051798 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 4.00 kg and m2 = 3.00 kg are placed in contact with eachother on a frictionless horizontal surface. A constant force F = 9.00 N is applied to the
block of mass m1. a) Determine the magnitude of the acceleration of the two-block
system. b) Determine the magnitude of the contact force, P12, between the two blocks.
When two objects of unequal mass are hung vertically over a frictionless pulley of
negligible mass, as shown below, the arrangement is called an Atwood machine.
Determine a) the magnitude of the acceleration of the two objects and b) the tension in
the lightweight cord below form 2.00kg 1 = , and m 4.00kg 2 = .
You measure your weight by stepping on a spring scale inside an elevator. If elevator
accelerates either upward or downward, the spring scale gives a reading different from
your weight. a) Calculate how much a 70 kg person weigh a) if the elevator accelerates
upward with a rate of +1.00 m/s2, b) if the elevator accelerates downward with a rate of
-1.00 m/s2. a) 77 kg b) 63 kg
A hockey puck on a frozen pond is given an initial speed of 20.0 m/s. If the puck always
remains on the ice and slides 115 m before coming to rest, determine the coefficient of
kinetic friction between the puck and ice.
Explanation / Answer
Let: a be the acceleration, F be the applied force, R be the contact force. Considering the two masses together: F = (m1 + m2)a a = F / (m1 + m2) ...(1) = 9.00 / (4.00 + 3.00) = 1.29 m/s to 3 sig. fig. Considering the mass m2 alone: R = m2 a Substituting for a from (1): R = m2 F / (m1 + m2) = 3.00 * 9.00 / (4.00 + 3.00) = 3.86N to 3 sig. fig.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.