Two blocks of masses M and 3 M are placed on a horizontal, frictionless surface.
ID: 1521688 • Letter: T
Question
Two blocks of masses M and 3 M are placed on a horizontal, frictionless surface. A light spring is attached to one of them, and the blocks are pushed together with the spring between them.
A cord holding them together is burned, after which the block of mass 3 M moves to the right with a speed of 2.48 m/s. What is the speed of the block of mass M? Answer in units of m/s.
Part B:
If M = 7.6 kg and the spring constant is 6200 N/m, how much was the spring originally compressed from its equilibrium length? Answer in units of m.
Explanation / Answer
Mass of one block m = M
Mass of another m ' = 3M
Speed of block first block v = ?
Speed of second block v ' = 2.48 m/s
From law of conservation of momentum , m' v ' = -mv
From this v = - m' v' / m
= -(3Mx2.48) / M
= -7.44 m/s
Answer is : 7.44 m/s
(B).M = 7.6 kg
Spring constant k = 6200 N/m
Potential energy of the spring = sum of kinetic energies
(1/2) kA 2 = (1/2) mv 2 +(1/2)m ' v ' 2
kA 2 = mv 2 +m ' v ' 2
= 7.6(7.44) 2 +(3x7.6x2.48 2)
= 560.91
A 2 = 560.91 / k
= 560.91 / 6200
= 0.0904
A = 0.3007 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.