A car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The driv
ID: 2051976 • Letter: A
Question
A car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 19.4 m above the river, whereas the opposite side is a mere 1.3 m above the river. The river itself is a ranging torrent 60.0 m wide. The car is at 31.2 m/s to be traveling as it leaves the cliff in order to just clear the river and land safely on the opposite side. What is the speed of the car just before it lands safely on the other side?Explanation / Answer
time for which car is in the air for vertical motion ( u=0) 2as=ut+0.5*a*t^2 2*9.8*(19.4-1.3) =0+0.5*9.8*t^2 354.76 =4.9*t^2 t^2=72.4 t =8.51 seconds vertical velocity component v=u+at v=0 +9.8*8.51 v =83.398 m/s distance travelled horizontally s =8.51*31.2 =265.47 m so speed of the car =sqrt(31.2^2 +83.398^2) =sqrt(7928.67) =89.04 m/s ( answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.