The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 240 V,
ID: 2053341 • Letter: T
Question
The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 240 V, and 10.0 cm farther from the center of the sphere the potential is 130 V.(a) Determine the radius of the sphere.
____ cm
(b) Determine the charge on the sphere.
____ nC
The electric potential immediately outside another charged conducting sphere is 270 V, and 10.0 cm farther from the center the magnitude of the electric field is 410 V/m.
(c) Determine all possible values for the radius of the sphere. (Enter your answers from smallest to largest. If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.)
r1 = cm
r2 = cm
(d) Determine the charge on the sphere for each value of r. (If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.)
q1 = nC
q2 = nC
Explanation / Answer
If the radius is r metres, then going from r to (r + 0.1) causes V to drop from 180V to 160V. 180 = kq/r 160 = kq/(r+0.1) Dividing gives: 180/160 = (r+0.1)/r 1.125 = 1 + 0.1/r 0.1/r= 0.125 r= 0.1/0.125=0.8m q = 180r/k = 180 x 0.8 /9x10^9 = 1.6x10^-8 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.