An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to ele
ID: 2053721 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +6.64 x 105 m/s to a final velocity of 1.13 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0735 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F sub 1 = 7.99 x 10-17 N, and F sub 2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force F sub 2 .Explanation / Answer
a) acceleration = v2 - u2 / (2 x S)
= 5.69 x 1012 m/sec squared
Force = 5.18 x 10-18 N
b)F sub 2 = - 7.472 x 10-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.