The airplane flies horizontally with constant speed of 220mph at an altitude of
ID: 2054050 • Letter: T
Question
The airplane flies horizontally with constant speed of 220mph at an altitude of 700 m . The positive x and y directions are defined in the figure. For all parts, assume that the "island" refers to the point at a distanceA) After a package is ejected from the plane, how long will it take for it to reach sea level from the time it is ejected? Assume that the package, like the plane, has an initial velocity of 220 mph in the horizontal direction.
B) If the package is to land right on the island, at what horizontal distance from the plane to the island should the package be released?
C) What is the speed vf of the package when it hits the ground?
Explanation / Answer
X Axis/Direction: ax=0 Vix=220mph t=13.6s delta (change in)x=? Y Axis/Direction: ay= -9.8 m/s delta (change in)y= -900m Viy=0 t=13.6s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.