A diver (65 kg) jumps from the 10-meter platform into a pool where he stops afte
ID: 2054624 • Letter: A
Question
A diver (65 kg) jumps from the 10-meter platform into a pool where he stops after traveling 3 meters into the water. Assuming that his body position at entry is the same as when he left the platform (assume that the potential energy is zero when the diver is in the water):a. What is the average resultant force exerted on the diver?
b. What is the average acceleration experienced after he hits the water?
c. If he were to belly flop, we find that he stops after traveling 0.5 meters into the water. What is the average force and acceleration experienced?
Explanation / Answer
a) im not sure what is meant by this question but here's how i'd do the problem:
when the diver jumps (since he jumps, iniial velocity =0), gravity acts on him and acceleration is g. thus, force on him is mg.
distance travelled is 10m so final velocity can be found using the equation:
v^2 = u^2 + 2gs (but u=0 as discussed).
Thus, v = (2*9.8*10) = 14 m/s.
now once he hits water, he travels 3m after which his velocity becomes 0. in this "second part," his initial veloicty is 14 and final velocity is 0.
Thus, using the same formula as before, 0 = 14^2 + 2(a)(3) where a is acceleration.
Thus, a = -32.667m/s^2.
Thus, force exerted on him by the water = mass x acceleration = 65 * -32.667 = 2123.33N.
c. use the exact same method just take distance as 0.5m instead of 3m in the "second part."
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.