A wood block of mass M1 =10 kg rests on a concrete slab of mass M2 =40 kg The sl
ID: 2054938 • Letter: A
Question
A wood block of mass M1 =10 kg rests on a concrete slab of mass M2 =40 kg The slab rests on a functionless surface. The coefficient of static friction between the slab and block is 0.6. The coefficient of kinetic friction is 0.4. A horizontal force P is applied to the block. For both cases below, find the horizontal acceleration of each mass and the force of friction (0 between them. (Careful! Remember that fstatic, is a variable force 11k Coefficient only gives you its maximum possible value.) Case I: P = 80 N. Case 2: P= 40 N.Explanation / Answer
(a)
Normal=98 N
Maximum static friction=98*0.6=58.8 N
P=80 N
Thus,P is grater than friction.
Kinetic friction=98*0.4=39.2 N
A1=80-39.2/10
=4.08 m/s^2
A2=39.2/40=0.98 m/s^2
(b)
P=40 N
Maximum static friction=98*0.6=58.8 N
So, above block will remain attach with the lower block.
Both will move with same acceleration = 40/50
=0.8 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.